آرامش در زندگی - استاد عالی (بخش ششم) + متن

آرامش در زندگی - استاد عالی (بخش ششم) + متن

آرامش در زندگی - استاد عالی (بخش ششم) + متن

در این بخش ششمین قسمت از بیانات معرفتی حجت الاسلام مسعود عالی را با موضوع «آرامش در زندگی» به مدت 38 دقیقه با علاقه مندان به اشتراک می گذاریم.

خلاصه متن بخش ششم : «آرامش در زندگی» / استاد عالی

در زندگی دنیا بلاها و مشکلات وجود دارند و ما نمی توانیم اینها را تغییر دهیم؛ چون سنت خدا بر این است که این ها باشد و این بلاها و ابتلائات امتحان الهی هستند تا انسان ها را مورد ارزیابی قرار دهند. خداوند بلا را برای همه می فرستد حتی برای اولیائش؛ ولی مهم این برخوردی است که ما در مواجهه با این بلاها داریم و بسیار مهم است که ما بتوانیم آرامش مان را حفظ کنیم. اگر نگاه مان را به عالم واقعی کنیم و باور کنیم و بدانیم که این عالم خدایی دارد که عالم را با مهربانی اداره می کند، پی می بریم که رحمت جز ذات الهی است و همه مقدرات الهی بر اساس حکمت است. اگر نگاه مان به خدا واقعی باشد، به حسن ظن نسبت به خدا می رسیم. پیامبر اکرم (ص) فرمود: «کسی خیر دنیا و آخرت را به دست نمی آورد - مگر با حسن ظن به خدا.»
مهم ترین انگیزه برای کسی که در بحران ها آرامش می خواهد همین حسن ظن به خداست ولی کسی که دچار سوء ظن به خداست زمینه را برای دشمنی با خدا فراهم می کند،‌ خدا را ظالم و جاهل می بیند،‌ هیچ رحمتی از جانب خدا را جذب نمی کند و هیچ امیدی به رحمت الهی ندارد. انسانی که دچار سوء ظن هست حتی اگر کار خیری هم انجام دهد، باز هم خوشحال نمی شود. اما کسی که حسن ظن نسبت به خدا دارد حتی از گناهش هم نردبانی به سوی خدا می سازد. چون کسی که حسن ظن به خدا دارد وقتی که گناهی هم مرتکب می شود با دل شکسته باز از خدا استغفار می کند و خدا هم دستش را می گیرد و بلند می کند. کسی که حسن ظن دارد از رحمت الهی ناامید نمی شود. نگاه منفی به خدا درون انسان را تاریک و مضطرب و ناامید می کند و ظاهر انسان را هم خراب می کند. در روایات بسیار توصیه شده است که همیشه نسبت به حوادث فال خوب بزنید تا برایتان خیر رقم بخورد.

استاد عالی

آرامش در زندگی - استاد عالی (بخش ششم)

منبع: سایت ضیاءالصالحین

همسنگران